Εορταστική η πρώτη προβολή της ταινίας «Ουζερί Τσιτσάνης» στα Τρίκαλα! Την Κυριακή, στον κινηματογράφο «Τηλέμαχος», παρέστη ο σκηνοθέτης της ταινίας, ο κ. Μανούσος Μανουσάκης. Σε δύο προβολές μάλιστα, έχοντας την ευκαιρία να συνομιλήσει με τους τρικαλινούς/ες που παρακολούθησαν την ταινία και εξέφρασαν απορίες και ερωτήσεις στον σκηνοθέτη. Όμορφη βραδιά, αναμνήσεις και τραγούδια, με παρόντα τον Δήμαρχο Τρικκαίων κ. Δημήτρη Παπαστεργίου, την αντιδήμαρχο Πολιτισμού κ Βασιλένα Μητσιάδη και την αντιπρόεδρο του μουσείου Τσιτσάνη κ. Έφη Λεβέντη. Η ταινία – βασισμένη στο ομότιτλο βιβλίο του συντοπίτη τρικαλινού Γιώργου Σκαμπαρδώνη – περιγράφει και συνδέει τη μνήμη, την απώλεια, τις τραγικές στιγμές της Κατοχής, το ρεμπέτικο, το λαϊκό τραγούδι, με τις νότες και τις αξεπέραστες συνθέσεις του τρικαλινού δημιουργού.
trikaladay.gr / Παραπολιτικά / Εορταστική η πρώτη προβολή της ταινίας «Ουζερί Τσιτσάνης» στα Τρίκαλα!
Δες επίσης
Της Αρτας το γεφύρι… η κεντρική πλατεία των Τρικάλων
Γελάνε όλοι οι Τρικαλινοί με το περιβόητο και πολυδιαφημιζόμενο έργο της ανάπλασης της κεντρικής πλατείας ...