Σάββατο, 27 Απριλίου 2024
trikaladay.gr / Τοπικά / Δύο χρυσά και ένα αργυρό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης κατέκτησε Τρικαλινός αθλητής

Με απόλυτη επιτυχία εστέφθη η παρουσία της Α.Ε.Τρικάλων στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων – Παγκορασίδων ΑΒ που διεξήχθη στο Βόλο 14 -17 Ιουλίου.
Οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 920, γεγονός που συνέτεινε στο να γίνουν μεγάλες κούρσες με εντυπωσιακά ρεκόρ για τους πρωταγωνιστές.
Η Α.Ε.Τ. συμμετείχε με 7 αθλητές -τριες οι οποίοι έχοντας προετοιμαστεί κατάλληλα όλη τη χρονιά σημείωσαν εξαιρετικούς χρόνους, μπήκανε σε 6 τελικούς και απέσπασαν 2 Χρυσά μετάλλια και 1 Αργυρό.
Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας ήταν ο Μάριος Καΐκης, ο οποίος στην κατηγορία των Παμπαίδων Α κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο τόσο στα 50m Ελεύθερο όσο και στα 50m Πεταλούδα, ενώ στα 100m Ελεύθερο κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, μετά από μία συγκλονιστική κούρσα που κρίθηκε στα τελευταία μέτρα.
Πρωταγωνίστρια στην κατηγορία των Παγκορασίδων Α υπήρξε και η Παπαϊωάννου Βασιλική, η οποία μπήκε σε δύο τελικούς κατακτώντας την 5η θέση στα 100m Πρόσθιο και την 7η θέση στα 50m Πρόσθιο.
Τέλος η έκπληξη στη κατηγορία των Παγκορασίδων Β ήταν η Λιάκου Κλειώ, η οποία είχε τον 16ο χρόνο στην αρχική λίστα των δηλώσεων συμμετοχής και η οποία κάνοντας εκπληκτική κούρσα στα προκριματικά των 50m Πεταλούδα, σημείωσε τον 6ο καλύτερο χρόνο του αγωνίσματος, για να καταλάβει στον απογευματινό τελικό την 7η θέση.
Επίσης πολύ μεγάλη προσπάθεια, με εκπληκτικές εμφανίσεις έκαναν και οι : Κουτσάγιας Ευγένιος, Πέττας Θεόδωρος, Σπανού Αριστέα και Στρωματά Μαριάννα, οι οποίοι κάνοντας νέα ατομικά ρεκόρ πέτυχαν πολύ καλά πλασαρίσματα στις τελικές θέσεις.
Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους αθλητές της ομάδας, στους γονείς τους αλλά και στους προπονητές Καραΐσκο Γιώργο και Βάνα Κλωτσοτήρα – Καΐκη, που συνόδευσαν την αποστολή στο Βόλο.
Τέλος την Πέμπτη 21 Ιουλίου στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης ξεκινάει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων – Εφήβων – Νεανίδων, εκεί όπου η Α.Ε.Τ. ως ο μοναδικός εκπρόσωπος της πόλης μας, θα συμμετάσχει με 4 αθλήτριες. Να ευχηθούμε καλή επιτυχία στις Σπανού Βένια, Γεροβάϊου Έλενα, Κυριάκου Στεφανία και Κανάτα Ιφιγένεια, που θα εκπροσωπήσουν τον σύλλογό μας σε μία ακόμη μεγάλη διοργάνωση.

Για πληροφορίες απευθυνθείτε στα τηλέφωνα : Βάνα Κλωτσοτήρα-Καΐκη 6937405710, Γιώργος Καραΐσκος 6977247046 και Ξάνθη Σοφία 6972603585