Κυριακή, 5 Μαΐου 2024
trikaladay.gr / Αθλητισμός / «Τσίμπησε » βαθμό η Φαρκαδόνα στους «Ζωσιμάδες»

«Τσίμπησε » βαθμό η Φαρκαδόνα στους «Ζωσιμάδες»

Με τον βαθμό της ισοπαλίας  έφυγε η ΑΕ Φαρκδόνας από την  δεύτερη και πιο κρίσιμη μάχη των Μπαράζ ανόδου. Πήρε 0-0 στην έδρα του Βελισσάριου

Το Τρικαλινό συγκρότημα πάλεψε  κι έμεινε όρθιο μέσα στο γήπεδο των Ζωσιμάδων όπου δόθηκε το ραντεβού της 2ης αγωνιστικής  με τον πρωταθλητή της ΕΠΣ Ηπείρου «ΑΟ Βελισσάριο».

Το παιχνίδι  στην κλασική έδρα του ΠΑΣ Γιάννενα δεν ξέφυγε από τη μετριότητα, ήταν ματς τακτικής από την πλευρά των πρωταθλητών του νομού μας που έπαιξαν και κινήθηκαν συγκρατημένα επιδιώκοντας κατ αρχή να μην χάσουν ενώ δημιούργησαν κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις αλλά …Ο Νικούλη έμεινε και πάλι με άσφαιρα πυρά κι έτσι το 0-0 αντικατοπτρίζει την ροή του αγώνα Αξίζει  να αναφέρουμε πως στη ροή του Α ημιχρόνου τραυματίστηκε ο  Αετόπουλος στο μάτι και περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου και μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο

Στον ποδοσφαιριστή της Φαρκαδόνας έγιναν 10 ράμματα αλλά επέστρεψε στο γήπεδο στα τελευταία λεπτά για να φύγει με την υπόλοιπη αποστολή για τα Τρίκαλα.

Το α’ ημίχρονο είχε μετρημένες τις καλές φάσεις και λίγες καλές στιγμές από τις δύο ομάδες. Είναι δεν ενδεικτικό ότι ευκαιρίες κλασικές βγήκαν μετά το ημίωρο . Αρχικά 37′ ο Γιαννάκης πλασάρει από καλή θέση η μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 41’ ο  Νικούλης εκτέλεσε  φάουλ όμως αρχικά απέκρουσε  ο Μάντζιος και στην εξέλιξη της φάσης ο Μάλιαρης πήγε για το γκολ αλλά αστόχησε στην κοντινή κεφαλιά Καλή ευκαιρία είχε λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου πάλι ο  Νικούλης όταν δοκίμασε μακρινό σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βγήκαν πιο ψηλά πίεσαν δημιούργησαν κάποιες καταστάσεις όπως αυτή στο  63′ με το φάουλ Τζάλλα που έτειλε την μπάλα άουτ αλλά και το νέο φάουλ του ίδιου παίκτη στο  67 που και πάλι δεν βρήκε στόχο

Η ΑΕΦ έψαξε τη δική της ευκαιρία στο 79′ όμως ο  Νικούλης παρ ότι βρέθηκε σε θέση βολής δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά ο Μάντζιος που καθάρισε με διπλή ρποσπάθεια

Στο 80′ οι γηπεδούχοι ζήτησαν  πέναλτι σε πτώση του Γιαννάκη όμως ο διαιτητής είχε ξεκάθαρη άποψη κι έδωσε συνέχεια ενώ στο  ο Πατσιαλής έβγαλε με υπερπροσπάθεια μια δύσκολη κατάσταση αποκρούοντας επικίνδυνο γέμισμα στην περιοχή του Η ΑΕΦ απείλησε και στο 88′ με το σουτ Γρηγορίου που δεν βρήκε στόχο ενώ σε ανάλογη φάση ένα λεπτό αργότερα ο Νικούλη δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μάτζιο κι έτσι παρέμεινε το 0-0 μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης. Επόμενο ματς για την ΑΕΦ την ερχόμενη Κυριακή εντός έδρας με το Καστρί Θεσπρωτίας

Διαιτητής: Συμεωνίδης (Πιερία). Βοηθοί: Θεοδώρου (Πιερία)-Γιαμουτζής (Πιερία).

ΒΕΛΙΣΣΑΡΙΟ: Μάντζιος, Νικολάου Κ., Τζάλλας, Σήτος (90′ Παπαρούνας), Βαρτζιώτης, Θεοδωράκης, Ηλιόπουλος (43′ Παπαδάμος), Γιαννόπουλος, Γιαννάκης, Βλάχος, Νικολάου Σπ (68′ λ.τρ. Μπαλαντάνης).
ΦΑΡΚΑΔΟΝΑ: Πατσιαλής, Νάκου, Γκαντζιάς (59′ Χατζηνικόλα), Μάλιαρης, Φουρτούνης, Τσιούκας, Νικούλης, Διβανές, Αετόπουλος (25′ λ.τρ. Παληγιάννης), Ντούβλης, Παπαδόπουλος (46′ Γρηγορίου).

* Στο άλλο ματς του ομίλου οι Συναράδες νίκησαν με 3-0 τον Θύαμι Καστρίου

Δες επίσης

Ο Στιβ Πάνος στον Προμηθέα Πατρών

Ο Στιβ Πάνος θα φορά τη φανέλα του Προμηθέα Πατρών για τα επόμενα δύο χρόνια, όπως ανακοίνωσε ο σύλλογος της Αχαΐας. H απόκτηση του Στιβ Πάνος από τον Προμηθέα Πατρών επικυρώθηκε με την επίσημη ανακοίνωση που εξέδωσαν σήμερα (25/6) οι νεοφώτιστοι. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ενέταξε στο δυναμικό της τον 27χρονο σέντερ, ο οποίος θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Α2 κατηγορία. Στα τέσσερα χρόνια παρουσίας στην Basket League, έχει φορέσει τη φανέλα των Κολοσσού, Καβάλας και Τρικάλων, με ιδιαίτερη επιτυχία. H  συμφωνία με τους Πατρινούς θα αποφέρει στον ομογενή σέντερ ένα ποσό που θα φτάνει τις 100 χιλιάδες ευρώ, για τα δύο χρόνια που θα αγωνίζεται υπό τις οδηγίες του Μάκη Γιατρά. Η σχετική ανακοίνωση: "Ο Α.Σ.Π. Προμηθέας ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας του με το Στιβ Πάνος για τα επόμενα 2 χρόνια και τον καλωσορίζει στην οικογένειά του".