Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024
trikaladay.gr / Τοπικά / Θρίαμβος για την Ακαδημία Χορού Τρικάλων στη Θεσσαλονίκη!

Θρίαμβος για την Ακαδημία Χορού Τρικάλων στη Θεσσαλονίκη!

Γεμάτη Κύπελλα και μετάλλια γύρισε η αποστολή της Ακαδημίας Χορού Τρικάλων από ένα εξοντωτικό αλλά ταυτόχρονα άκρως χορευτικό τριήμερο στη Θεσσαλονίκη σε δυο από τις μεγαλύτερες διοργανώσεις όχι μόνο πανελλαδικά αλλά και των Βαλκανίων! Και αυτές δεν είναι άλλες από το Thessaloniki Dance Festival (TDF) που είναι το μεγαλύτερο φεστιβάλ χορού των Βαλκανίων,αναγνωρισμένο από τη Ελληνική χοροαθλητική Ομοσπονδία (Εχοε) και την Παγκόσμια Χοροαθλητική Ομοσπονδία (WDSF).Πρόκειται για μια διοργάνωση της Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης (ΔΕΘ) HELEXPO του Δήμου Θεσσαλονίκης και της σχολής χορού All Star Dance. Η Δεύτερη σημαντική διοργάνωση ήταν το Hip Hop International (HHI) η μεγαλύτερη διοργάνωση street style.
Άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις όλες οι ομάδες της TDA καθώς η άρτια δουλεία αποδείχθηκε και με το παραπάνω!

Συγκεκριμένα την παρασκευή 12 Απριλίου διαγωνίστηκαν οι ομάδες Break Dance της σχολής και κατέλαβαν τις παρακάτω θέσεις:

Προπονητής των ομάδων: Γιώργος Παντέλης

Το Σάββατο 13 Απριλίου έγιναν ακόμα δύο εντυπωσιακές εμφανίσεις στην κατηγορία latin.

All ladies Latin youth Great Gatsby 1η θέση στην κατηγορία all ladies latin youth debut

Προπονήτρια των ομάδων: Γιούλια Πεταράκη

Παράλληλα στην αίθουσα τελετών του ΑΠΘ εκτυλισσόταν το Hip Hip International όπου η ομάδα Savage Crew κατέλαβε την 5η θέση.
• Ζούζουλας Αποστόλης

Την Κυριακή 14 Απριλίου η ίδια ομάδα κατέλαβε την 3η θέση στο TDF καθώς επίσης και η Ελένη Ρίζου κέρδισε ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία Hip Hop solo adults.

Προπονήτρια της ομάδας: Μάγδα Μπέττα

Αξίζει να σημειώσουμε πως η Ελένη Ρίζου κέρδισε την 5η θέση στην κατηγορία contemporary adults solo με προπονήτρια την Άντζελα Πηλίγκου.

Τέλος η ομάδα Silk Girls κέρδισε τη 2η θέση στην κατηγορία oriental teams adult.
• Αποστολοπούλου Ιωάννα
• Τασιούλια Σπυριδούλα

Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και η Χριστίνα Τσότσολα στην κατηγορία oriental junior solo.
Προπονήτρια της ομάδας: Μίκα Παυλάκη.

Την αποστολή συνόδευσαν η Γιούλια Πεταράκη, ο Σταύρος Σούλιος, η Ιωάννα Αποστολοπούλου, η Μάγδα Μπέττα, η Μπαρμπαρίτα Αλοκρίου και η Νικη Άννα Δημητράτου.

Ο Απολογισμός των μεταλλίων φανερώνει πως η Ακαδημία Χορού Τρικάλων- TDA ήδη από τους πρώτους της αγώνες του 2019 έφερε στα Τρίκαλα 22 χρυσά μετάλλια, 13 ασημένια, 10 χάλκινα. Συνολικά στα 4 χρόνια λειτουργίας της η TDA έχει κατακτήσει 11 πρώτες θέσεις, 8 δεύτερες θέσεις και 7 τρίτες θέσεις. Το αποτέλεσμα είναι ένα. Η TDA αποτελεί μεγάλη δύναμη στον αγωνιστικό χορό και όχι μόνο!
Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους χορευτές που συμμετείχαν! Τεράστιο μπράβο αξίζουν όλοι οι προπονητές για τη θαυμάσια δουλειά που κάνουν στα παιδιά και φυσικά στους γονείς που ενθαρρύνουν τα παιδιά τους να δουν και από την αγωνιστική πλευρά το χορό!