Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024
trikaladay.gr / Τοπικά / Πρωταθλητές Ελλάδας οι παλαιστές του ΑΣ Τρικάλων

Πρωταθλητές Ελλάδας οι παλαιστές του ΑΣ Τρικάλων

Με τους καλύτερους οιωνούς πραγματοποιήθηκε στις 15 και 16 Απριλίου το πανελλήνιο πρωτάθλημα παμπαίδων στις Σέρρες. Η διοργάνωση είχε τη συμμετοχή ρεκόρ 280 αθλητών και 60 συλλόγων από όλη την Ελλάδα. Ο Α.Σ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ συμμετείχε με 5 αθλητές κερδίζοντας τις καλύτερες εντυπώσεις και αφήνοντας πολλές ελπίδες για το μέλλον. Συγκεκριμένα, κατέκτησε 2 χρυσά μετάλλια,με τον Νίτσιο Κωνσταντίνο στα 53 κιλά, που πραγματοποίησε σπουδαίους αγώνες, ενώ στον τελικό επικράτησε με 8-2 στα σημεία έναντι του αθλητή του ΠΑΟΚ δείχνοντας καθαρή υπεροχή. Το δεύτερο χρυσό ήρθε από τον Βλαχομήτρο Θεοφάνη, στα 85 κιλά, ο οποίος επικράτησε άνετα των αντιπάλων του δίνοντας έναν συγκλονιστικό τελικό . Επίσης, ο Κοντοβουνήσιος Γρηγόριος κατετάγει 5ος στα 100 κιλά πραγματοποιώντας αξιοπρεπέστατη εμφάνιση, αν και προπονείται μόλις τρεις μήνες, καθώς είναι νέος αθλητής χωρίς πολλές παραστάσεις στην παλαίστρα.Μεγάλος άτυχος ο Χρυσόμαλλος Νικόλαος, που κατέλαβε την 7η θέση στα 53 κιλά, χάνοντας στις λεπτομέρειες τον αγώνα για την τετράδα, αφού ένα επιπόλαιο λάθος τού στοίχισε το μετάλλιο, αν και κέρδιζε με 9-6 τον αντίπαλό του. Τέλος, ο Τσιόβολος Απόστολος, αν και ήταν από τα φαβορί για το χρυσό στην κατηγορία των 85 κιλών, κατέλαβε την 7η θέση.
Το Δ.Σ του σύλλογου και οι προπονητές Βασίλης Μότσιος και Χρήστος Κατσαρός συγχαίρουν όλους τους αθλητές για την αγωνιστικότητα και το ήθος που επέδειξαν στους αγώνες και τους εύχονται υγεία και κάθε επιτυχία στο μέλλον.