Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024
trikaladay.gr / Παραπολιτικά / Με Τρικαλινή απόχρωση το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Ρίο
Rio Olympics Swimming Men

Με Τρικαλινή απόχρωση το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Ρίο

Και Τρικαλινό χρώμα θα λέγαμε πως είχαν οι χθεσινοί Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίου Ντε Τζανέιρο.
O έλληνας πρωταθλητής κολύμβησης Σπύρος Γιαννιώτης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 10 χιλιόμετρα ανοιχτής θαλάσσης, ύστερα από μία εκπληκτική κούρσα και ένα ακόμη πιο εντυπωσιακό φινάλε.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αν και τερμάτισε πρώτος, μετά από εξέταση του φώτο φίνις οι κριτές έδωσαν τελικά πρώτο τον Ολλανδό Φέρι Βέερτμαν (ήταν αυτός που ακούμπησε πρώτος την πλακέτα) και δεύτερο τον ίδιο, με τον ίδιο ακριβώς χρόνο (1:52.59.8).
Να σημειωθεί ότι ο ασημένιος Ολυμπιονίκης είναι γαμπρός στα Τρίκαλα.
Είναι παντρεμένος με την Τρικαλινή Ισμήνη Καλαντζή κόρη του πρώην αστυνομικού Βαγγέλη Καλαντζή.
Ο Σπύρος Γιαννιώτης επισκέπτεται συχνά τα Τρίκαλα και έχει αρκετούς φίλους, ενώ στη διάρκεια των διακοπών του στην πόλη μας, κυρίως Χριστούγεννα και Πάσχα προπονείται στο κολυμβητήριο της Μπάρας