Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024
trikaladay.gr / Τοπικά / Τίμησαν στο γήπεδο της Φαρκαδόνας τον αδικοχαμένο συμπαίκτη τους

Τίμησαν στο γήπεδο της Φαρκαδόνας τον αδικοχαμένο συμπαίκτη τους

Ήταν όλοι εκεί για να τιμήσουν τον πρώην συμπαίχτη τους, τον φίλο τους, τον αδερφό τους Κώστα Θεοδώρου που έφυγε τόσα άδικα από την ζωή πριν από 9 ολόκληρα χρόνια. Διοικούντες διάφορων ομάδων, αιρετοί της δημοτική αρχής, εκατοντάδες απλοί φίλαθλοι και σύσσωμα τα σωματεία του Διγενή Νεοχωρίου, της Δήμητρας Απόλλων, του Ατρόμητου Παλαμά και φυσικά της Α.Ε.Φ παρέστησαν στον μεγαλύτερο ποδοσφαιρικό τουρνουά του Δήμου Φαρκαδόνας, σήμερα το απόγευμα που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο “Θεοδώρου-Οικονομούλας”. Η διοίκηση της Α.Ε.Φ βράβευσε όλες τις παραπάνω ομάδες που συμμετείχαν, καθώς επίσης τον πρώην ποδοσφαιριστή της Ευριπίδη Παληγιάννη για την προσφορά του στο σύλλογο και τέλος τον πρώην πρόεδρο του Διγενή Νεοχωρίου κ. Σπύρο Χριστοδούλου για την προσφορά του στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο. Ο κ. Νίκος Θεοδώρου πατέρας του Κώστα και ψυχή της Α.Ε.Φ στην ομιλία του εμφανώς συγκινημένος ευχαρίστησε όλους όσους παρευρέθηκαν στην σημερινή γιορτή μνήμης. Στο ποδοσφαιρικό κομμάτι τώρα νικήτρια ομάδα του τουρνουά ήταν αυτή της Α.Ε.Φ!

Δείτε τι έγινε στις σημερινές αναμετρήσεις:

Διγενής Νεοχωρίου 0-1 Ατρόμητος Παλαμά(1η φάση)

Ο Κόκκινος με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Ζαφείρη λίγα μόλις λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα της Καρδίτσας. Γενικά το παιχνίδι δεν είχε φάσεις για γκολ καθώς και οι ομάδες επέλεξαν το παιχνίδι κέντρου, δίνοντας ιδιαίτερη σημασία στις άμυνές τους.

Α.Ε. Φαρκαδόνας 1-0 Απόλλων Δήμητρας(1η φάση)

Στο 34’ο λεπτό ο Βερβέρας με δυνατό αριστερό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή δεν αφήνει περιθώρια στον Αζίζ και ανοίγει το σκορ. Η Α.Ε.Φ έλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού από τα πρώτα κιόλας λεπτά και δημιούργησε αρκετές αξιόλογες φάσεις για γκολ κυρίως με τους Γρηγορίου και Παπανδρέου.

Διγενής Νεοχωρίου 2-0 Δήμητρα Απόλλων(μικρός τελικός)

6′ Ο Ζαφειρόπουλος τροφοδοτεί τον αφύλαχτο Μπακρατσά και ο τελευταίος από κοντά κάνει με πλασέ κάνει το 1-0

12′ Ο Διγενής κερδίζει πέναλτι ύστερα από χέρι αμυντικού της Δήμητρας. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Ντόσας ο οποίος στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

30′ Ο Παπαθανασίου με ωραία ατομική προσπάθεια τρυπάει την άμυνα του Διγενή και δίνει έτοιμο γκολ στον Μπαούτη για το τελικό 2-0.

Α.Ε. Φαρκαδόνας 0-0 Ατρόμητος Παλαμά(μεγάλος τελικός)

Χωρίς γκολ έληξε ο τελικός του τουρνουά ανάμεσα στον Παλαμά και την Α.Ε.Φ, καθώς και οι δυο ομάδες προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν χάρη στις καλές τους άμυνες. Αφού η κανονική διάρκεια δεν έβγαλε νικητή σειρά πήρε η ρουλέτα των πέναλτι, εκεί που με σκορ 4-3 κυπελλούχους αναδείχθηκε η διοργανώτρια ομάδα.