Τρίτη, 23 Απριλίου 2024
trikaladay.gr / Αθλητισμός / Ο Ολυμπιακός «πέρασε» από το ΟΑΚΑ και «αγκάλιασε» τον τίτλο

Ο Ολυμπιακός «πέρασε» από το ΟΑΚΑ και «αγκάλιασε» τον τίτλο

Σε ένα ακόμη τελικό  που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο ελαφρώς καλύτερος Ολυμπιακός, κατάφερε να φύγει με το «διπλό» κερδίζοντας 76-69 τον Παναθηναϊκό.

Έτσι, οι Πειραιώτες προηγούνται με 2-0 στη σειρά και ψάχνουν μόλις μια νίκη για να κατακτήσουν τον πολυπόθητο τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας. Πρίντεζης, Ντάνστον και Σπανούλης «τράβηξαν» για τον Ολυμπιακό, σχεδόν μόνος «πάλεψε» ο Μαυροκεφαλίδης για τον Παναθηναϊκό. Ο τρίτος τελικός θα γίνει την Κυριακή (19:30) στο ΣΕΦ με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν την ευκαιρία να «σκουπίσουν» τον «αιώνιο» αντίπαλό τους.

Με τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού να αποδοκιμάζουν κάθε επιθετική προσπάθεια του Σπανούλη ξεκίνησε ο αγώνας στο ΟΑΚΑ. Ο Ολυμπιακός πέρασε την μπάλα στη ρακέτα, όπου Πρίντεζης και Χάντερ κέρδισαν τις μάχες έχοντας από 6 πόντους στην πρώτη περίοδο. Στον αντίποδα, ο Μαυροκεφαλίδης ήταν αυτός που πέτυχε τους 8 πόντους από τους 14 του Παναθηναϊκού.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 8-10 και έκτοτε ο Παναθηναϊκός δεν προσπέρασε, μόνο ισοφάρισε σε 14-14 με 2/2 βολές του Νέλσον. Ο MVP του πρώτου τελικού, Κώστας Σλούκας, πιστοποίησε πως διανύει εξαιρετική περίοδο, αφού όχι μόνο έδωσε ρυθμό στην ομάδα του, αλλά πέτυχε και το τρίποντο στην εκπνοή του 1ου δεκαλέπτου –μετά από λάθος στην επαναφορά των «πρασίνων»- για το +7, 14-21, υπέρ του Ολυμπιακού.

Με την επανέναρξη, όμως και παρά το γεγονός πως ο Λοτζέσκι έκανε το +8 (16-24) έξω από τα 6.75, ο Παναθηναϊκός με τους Μποχωρίδη, Χαραλαμπόπουλο στην πεντάδα, πίεσε στην άμυνα, βρήκε ρυθμό και με πολυφωνία στην επίθεση (5 πόντους από Σλότερ) απάντησε με επιμέρους σκορ 12-3, ανακτώντας το προβάδισμα 26-24. Άμεση ήταν και η απάντηση του Σπανούλη που ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντο σε αυτή τη σειρά των τελικών, 26-27.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού διαμόρφωσε και το 28-32, ενώ ήταν και αυτός που έδωσε την ασίστ στον Αγραβάνη για το γκολ φάουλ (3ο φάουλ του Νέλσον, όσα είχαν ήδη Γιάνκοβιτς και Χάντερ από Ολυμπιακό), με τον νεαρό φόργουορντ να ευστοχεί και στη βολή, για το +7, 28-35. Ο Μαυροκεφαλίδης έφτασε τους 12 πόντους κι αμέσως μετά ο Μλουμς ευστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων, 33-35, αλλά ο Σπανούλης έκλεισε τη 2η περίοδο, όπως ο Σλούκας την 1η, δηλαδή με εύστοχη προσπάθεια έξω από τη γραμμή του τριπόντου, 33-38 (+5).

Όπως έκλεισε τη 2η περίοδο, έτσι «άνοιξε» την 3η ο Ολυμπιακός, με τρίποντο, αυτή τη φορά του Πρίντεζη, 33-41 (+8). Χάντερ και Αγραβάνης έφτασαν τα 4 φάουλ, όπως και ο Γιάνκοβιτς για τον γηπεδούχο που με λύσεις από Μαυροκεφαλίδη και Νέλσον μείωσε 38-43. Ο Ντάρντεν ευστόχησε στο 6ο τρίποντο του Ολυμπιακού (σε 18 προσπάθειες), 38-46, αλλά οι «πράσινοι» δεν είχαν σκοπό να τα παρατήσουν.

Μετά τον πρώτο πόντο του Φώτση στον αγώνα, ο Μαυροκεφαλίδης με 6 ακόμη πόντους απείλησε τον Ολυμπιακό, 45-46, “αφυπνίζοντας” τον κόσμο στην εξέδρα. Ο Ντάρντεν, όμως είπε «όχι» στον Μαυροκεφαλίδη (ο τελευταίος βγήκε δεύτερα πριν την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου μετρώντας ήδη 22 πόντους), με τον Αμερικανό των «ερυθρόλευκων» να «γράφει» το 49-54, έξω από τα 6.75.

Το 4ο φάουλ του Σλούκα έστειλε τον Σλότερ στη γραμμή των βολών, απ΄ όπου ευστόχησε στη μία, 50-54 (σκορ 3ης περιόδου). Με 1/10 τρίποντα για 30 λεπτά, ο Παναθηναϊκός πέτυχε 3 στις αρχές της 4ης περιόδου (Νέλσον 53-56, Σλότερ 56-60 και Φώτσης 61-67), αλλά δεν έφταναν για να… ταράξουν τον Ολυμπιακό που ενδιάμεσα είχε ξεφύγει με 56-65 από τρίποντο του Σπανούλη (είχε 4 φάουλ).

Ο Μαυροκεφαλίδης πέτυχε 4 ακόμη πόντους (28), 65-69, 3.15 πριν τη λήξη, με άψογη συνεργασία στο “pick ‘n’ roll” με Διαμαντίδη που είχε 7 ασίστ. Επιθετικό φάουλ από τον Ντάνστον στον Μαυροκεφαλίδη, το 4ο του, ενώ σε 4ο υπέπεσε και ο σέντερ των «πρασίνων» πάνω στον Σπανούλη στην επόμενη φάση. Αμέσως μετά ο Ντάνστον υπέπεσε και σε 5ο (στο Διαμαντίδη) και κάθισε στον πάγκο.

Μία βολή του Διαμαντίδη και λέι απ του Σλούκα για το 66-71, εύστοχος σε μία και ο Μποχωρίδης μετά το 5ο φάουλ του Σπανούλη 67-71, όπως και ο Χάντερ, 67-72, με εναπομείναντα χρόνο 58΄΄. Ο Σλότερ μείωσε και σε 69-73 με τον Σλούκα να βάζει την υπογραφή του και σε αυτόν τον τελικό με τρεις δικούς του πόντους (βολή και λέι απ) για το τελικό, 69-76.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-38, 50-54, 69-76.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Πηλοΐδης, Μητσόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 7, Ντάνστον 7, Σπανούλης 11 (3), Ντάρντεν 14 (2), Σλούκας 9 (1), Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι 5 (1), Πρίντεζης 17 (1), Αγραβάνης 3, Μάντζαρης 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Χαραλαμπίδης 2, Σλότερ 11 (2), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης 6 (1), Νέλσον 10 (1), Μαυροκεφαλίδης 28, Διαμαντίδης 4, Μπλουμς 3 (1), Κούπερ, Μόργκαν 1.

Δες επίσης

Ο Στιβ Πάνος στον Προμηθέα Πατρών

Ο Στιβ Πάνος θα φορά τη φανέλα του Προμηθέα Πατρών για τα επόμενα δύο χρόνια, όπως ανακοίνωσε ο σύλλογος της Αχαΐας. H απόκτηση του Στιβ Πάνος από τον Προμηθέα Πατρών επικυρώθηκε με την επίσημη ανακοίνωση που εξέδωσαν σήμερα (25/6) οι νεοφώτιστοι. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ενέταξε στο δυναμικό της τον 27χρονο σέντερ, ο οποίος θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Α2 κατηγορία. Στα τέσσερα χρόνια παρουσίας στην Basket League, έχει φορέσει τη φανέλα των Κολοσσού, Καβάλας και Τρικάλων, με ιδιαίτερη επιτυχία. H  συμφωνία με τους Πατρινούς θα αποφέρει στον ομογενή σέντερ ένα ποσό που θα φτάνει τις 100 χιλιάδες ευρώ, για τα δύο χρόνια που θα αγωνίζεται υπό τις οδηγίες του Μάκη Γιατρά. Η σχετική ανακοίνωση: "Ο Α.Σ.Π. Προμηθέας ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας του με το Στιβ Πάνος για τα επόμενα 2 χρόνια και τον καλωσορίζει στην οικογένειά του".